Itt az október és ezzel együtt elérkezett Európa legnagyobb sörünnepének az ideje, az Oktoberfestnek. Az emberek az elkövetkezendő napokban enni, inni fognak, most pedig utánajárunk, pontosan mennyit is!
A fesztivál története 1810. október 17-én kezdődött, a bajor trónörökös és későbbi uralkodó, Wittelsbach I. Lajos esküvője alkalmából, aki ezen a napon vette feleségül a Szász-Hildburghauseni Terézia hercegnőt. A jeles alkalom mindenképpen méltó ünneplésért kiáltott, ezért München teljes lakossága hivatalos volt a lakodalomba.
Az ünnepség ugyanott volt ahol ma is van, az akkor még a városon kívül eső területen lovasversenyekkel és egyéb sporteseményekkel szórakoztatták a vendégsereget. A nagy sikerre való tekintettel a következő évben is megismételték a versenyeket, innentől kezdve pedig egy jó startuphoz hasonlóan jött a hokiütő szerű emelkedés. A fesztivál természetesen fokozatosan tett szert ekkora népszerűségre, 200 év alatt mondjuk volt rá idő. (Ezalatt az idő alatt a rendezvény 24-szer maradt el, különböző járványok és háborúk - köztük a két világháború - miatt. Tehát az idei a 181. sörünnep) Érdekes még, hogy az időpontot is korábbra hozták, a szeptember végétől október elejéig tartó fesztivál sokkal kellemesebb időjárásra számíthat, mint a régi idők október közepén megrendezett kavalkádjai.
Közben megjelentek az ikonikus elemek, 1880-tól a város engedélyezte a sör árusítását, a következő évben pedig megnyitott az első sült csirke árus is. A fesztivál állandó részét képezik szintén a különböző körhinták és az óriáskerék. Véglegesen 1950-ben szilárdultak meg a show elemek. München polgármestere egy kalapáccsal veri csapra az első hordót, amiből a bajor miniszterelnöknek csapolja az első korsóval. A képen látható lelkes úriember München előző főpolgármestere, a rekorder aki két ütéssel csapra vert egy hordót.
Azóta a buli egy kicsit kinőtte magát, az utóbbi években a látogatói szám rendszeresen 6,5 millió fölött alakul. Tavaly 6,4 millióan néztek ki és 6,7 millió liter sört fogyasztottak el, korsónként 10 euró körüli áron ami azért elég szép összeg. Sörkorcsolyák tekintetében is nagyok a számok 2012-ben fél millió sült csirkét, 92 borjút és 118 marhát költöttek el a szórakozni vágyók, 70 ezer csülökkel és 125 ezer pár kolbásszal együtt.
Ezek az óriási számok természetesen pénzben is kifejezhetőek, a város vezetése 2013-ban 1,1 milliárd euró bevételt kalkulált, ami a költségek levonása után is kimondottan szép összeg lehet.
Na és Magyarországon?
A világ legnagyobb sörfesztiválja idén ötödik alkalommal látogat el Budapestre, valamint első alkalommal Szombathelyen is ellátogat.
Az európai emberek jó részének és minden német lakosnak az Oktoberfest az egyik legnagyobb őszi sörünnep. A több mint 200 éves ünnep összehozza az európai sörkedvelőket, és ezzel létrejön a világ legnagyobb sörfesztiválja. A rendezvényt más országokban is megrendezik: München, Párizs, New York és Sydney után 2017-ban az Oktoberfest ötödik alkalommal érkezik Budapesten. A szervezők 2017. október 5. és 8. között várják a sörök és finom ételek szerelmeseit a budapesti Kincsem Parkban.
A legnagyobb őszi sörünnep hatalmas területén óriás sörsátrakkal, több színpaddal, hangulatidéző sramli zenéivel, hivatalos Paulaner Oktoberfest Shoppal, kalandparkkal, és lóversenyekkel is találkozhatnak az érdeklődők. Az Oktoberfest Budapest négy napja alatt több mint 50 fellépő váltja majd egymást a színpadokon.
2017. különleges év a magyar Oktoberfest számára, hiszen idén Budapest mellett a sörünnep első alkalommal kerül megrendezésre Szombathelyen a Történelmi Témaparkban október 13-15 között.
Szombathelyen 2000 m2-es eredeti, Paulaner Oktoberfest München sörsátorral, hazánk legnagyobb együtteseivel, pénteken Republic koncerttel, szombaton az ország legnépszerűbb retro sztárjaival, vasárnap a Wellhello-val, és minden nap hangulatidéző sramli zenével készülnek a szervezők.
A vendégek mindkét fesztiválon különleges bajor ételspecialitásokat kóstolhatnak: olyan klasszikusokat, mint a Wiesn-Hendl, azaz grillezett csirke krumplisalátával vagy káposztasalátával, sült csülök, bajor kolbászkák és a kihagyhatatlan bajor perec, a Brezn. Az édesszájúaknak pedig szív alakú mézeskaláccsal, császármorzsával és forró rétessel kedveskedünk.
A bajor ételek és a Paulaner mellett, több, mint 30 hazai kézműves sörfőzde mintegy 200 fajta söre mutatkozik be, hogy még teljesebb legyen a hangulat.
Az Oktoberfest tehát meglehetősen jó üzlet.
(Források: oktoberfest.co.hu, National Geographic, Index, Portfolio)